Caretta Caretta

- Deniz Kaplumbağası -

antalya-carettacaretta-cirali

Çıralı - Caretta Caretta

Deniz Kaplumbağası

Denizler ve okyanuslarda yaşar. Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir.

Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur.

Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162’ye kadar tespit edilmiştir).

Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.

Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgeleri Belek, Çıralı, Anamur, Köyceğiz, Dalyan ve Kaş sahilleridir.

Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.

Yaklaşık 105 milyon yıldır yeryüzünde oldukları düşünülmektedir. İnsanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi sayesinde bugün sayıları giderek azalmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altındadır.

3,2 km uzunluğundaki Çıralı Kumsalı’nın genişliği 50 - 100 metre arasında değişmektedir. Kıyıdan başlayarak yumuşak bir eğimle yükselen Çıralı Kumsalı güneyde Olimpos, kuzeydeyse kayalık Karaburun‘la sınırlanmıştır.

Kumsal aynı zamanda deniz kaplumbağaları için önemli bir üreme alanıdır. Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği 1994 yılından beri bu bölgede deniz kaplumbağalarına yönelik izleme ve koruma çalışmaları yürütmektedir.

Bu çalışmalar süresince Çıralı Kumsalı‘nda belirlenmiş olan tüm çıkışlar Caretta Caretta‘ya aittir. Alan çalışması kumsalın gece ve sabah olmak üzere, günde iki kez kontrol edilerek verilerin kaydedilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.

Gece gözlemleri 23:00 - 03:00, sabah gözlemleriyse 05:30 - 09:00 arasında yapılır.

Gece yapılan gözlemlerde ergin dişi birey ve yuva kayıtları alınmakta, sabah yapılan gözlemlerdeyse, yavru çıkışı ve yuva kontrolüne ait veriler kaydedilmektedir.

Türkiye’de Kıyı Yönetimi ve Turizm Projesi kapsamında sistemli olarak devam eden yöre halkı ve ziyaretçilere yönelik bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları olumlu sonuçlar vermiştir.

Özellikle üreme dönemi boyunca kumsala araç girişinin engellenmesi için Ulupınar Muhtarlığı'yla birlikte kıyının belirli bölgelerinde otoparklar oluşturularak bu konuda önemli bir yol alınmıştır.

Çalışmanın başlarında karşılaşılan zorluklar yavaş yavaş aşılmış ve belirli bir başarı elde edilmiştir. Tüm kıyıya bilgilendirici ve uyarıcı tabelalar konulmuş, sezon öncesi tüm pansiyon ve işletmelere kumsalda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili bilgilendirici doküman ve posterler düzenli olarak yerleştirilmiştir.

Kumsaldaki lokantaların işletmecileriyle konuşularak şezlong ve şemsiyelerin düzenlenmesi ve ışıkların perdelenmesi sağlanmıştır.

Gece gözlemleri sırasında kumsalda karşılaşılan ve deniz kaplumbağalarının ürkmesine neden olacak şekilde gürültü yapan, ışık kullanan insanlara çalışma hakkında bilgi verilerek, rahatsız edici davranışları engellenmiştir.

Çıralı İlköğretim Okulu’nda köy çocuklarına düzenli olarak verilen Çevre Eğitimi derslerinde deniz kaplumbağaları hakkında bilgi verilmiş ve çocukların da gönüllülerle alan çalışmalarına katılmaları sağlanmıştır.

Çıralı Kumsalı‘nda yürütülen deniz kaplumbağası popülasyon belirleme ve koruma çalışmaları 1998 yılından beri BTCV (British Trust for Conservation Volunteers) ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Bu çalışmalar bir izleme programı çerçevesinde önümüzdeki yıllarda da sürdürülecektir. Çıralı, koruduğu doğal değerleriyle, Antalya bölgesinde, artan turizm yatırımlarının etkisiyle yok olan diğer deniz kaplumbağası üreme alanları için alternatif olma özelliği taşımaktadır.

Çıralı sahilinde koruma altına alınan Caretta Caretta'ları Nisan – Temmuz ayları arasında gece ve sabaha yakın saatlerde gözlemleyebilirsiniz. Caretta Caretta yumurtaları 60 gün kuluçka dönemi geçirir sonra yavrular yumurtadan çıkar ve Akdeniz'deki serüveni başlar.

Caretta Caretta

Kameralara yakalanan bazı deniz kaplumbağaları.

Çıralı'da Ne Yapılır ?

Çıralı'da yapabileceğiniz diğer aktiviteler.

OLYMPOS

Antik kent hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

KEKOVA ADASI

Kekova Adası hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

PHASELİS KENTİ

Antik kent hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Shopping Basket
ŞİMDİ ARA