Olympos

Antik Kent

Adabella Pansiyon - Çıralı - Olympos - Görsel

Antik Kent Olympos

Çıralı kumsalından yürüyerek 15 dakikada gidebileceğiniz antik şehir, Helenistik dönemde Likyalılar tarafından kurulmuştur. Bir süre korsanların egemenliğinde kalan şehir roma komutanı Isouricus tarafından kurtarılmış ve bu dönemde zengin bir liman şehrine dönüşmüştür.

Antik şehirden günümüze kalan başlıca kalıntılar, tiyatro, antik mezar, köprü, hamam, tapınak, agora ve akrapol’dür. Antik şehri dolaşırken buz gibi kaynak sularına ve daha fazlasına rastlayacağınızı ve büyük keyif alacağınızı garanti edebiliriz.

Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir. Birlik de Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma Bizans dönemlerine aittir.

Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasına dağılmıştır.

Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır.

Köprünün bir ayağı yerinde durmaktadır ve günümüze ulaşmıştır.

Güney kıyıda, Hellenistik dönemin çokgen örgülü duvarı ile yanındaki Roma ve Bizans onarımlarını işaret eden bölümü görülmektedir.

Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları yer alır. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma onarımlı küçük tiyatro oldukça harap olup, girişin bir yanı iyi korunmuş durumdadır.

Şehrin görülebilir diğer önemli yapısı ise ırmak ağzının 150 m. batısında yer alan tapınak kapısıdır. İon düzeninde küçük bir tapınağa ait olan mimari parçalardan, Roma imparatoru Marcus Aurellius (İ.S. 172-173) adına yapıldığı da kapı önündeki heykel kaidesinden anlaşılmaktadır.

Kalıntılar arasında en ilginci Antalya Müzesince yürütülen kazılarla gün ışığına çıkarılmış olan “ Kaptan Eudomus " lahdidir.

Plaja giderken nehir ağzının hemen yanında kayalığın oyuğunda yer alan lahit hem duygu dolu şiirsel ithaf yazıtında kaptanın adını vermesi, hem de uzun kenarındaki gemi kabartmasında gemisinin şeklini vermesi açısından da büyük önem göstermektedir.

Olympos

Bölgeye ait fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Çıralı'da Ne Yapılır ?

Çıralı'da yapabileceğiniz diğer aktiviteler.

ÇIRALI PLAJI

Plaj hakkında  daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

CARETTA CARETTA

Çıralı ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

YANARTAŞ

Yanartaş hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Shopping Basket
ŞİMDİ ARA