Çıralı Plajı

- Olympos / Çıralı Plajı -

antalya-cirali-sahil-seridi-olmpos-plaji

Çıralı Plajı Hakkında

Eşine dünya üzerinde az rastlanır niteliklerde olan Çıralı plajı, sevimli Caretta Caretta'lara ev sahipliği yapmaktadır. Dere yataklarından akan suların denize hafif serinlik vermesi ile pek sıcak sayılmayan bir suya sahip.

Çıralı sizi hem doğal hem de tarihi bir atmosfere sokacak. Buranın denizi hafif taşlık ve kumludur. Birinci dereceden doğal sit alanı olduğundan " Mavi Bayrak " sahibidir.

Antalya şehir merkezinin batısında, Kemer ile Kumluca ilçeleri arasında konumlanan Olimpos Plajı, Türkiye’nin bakir kalabilen en temiz plajlarından birisi. Yeşilin denizle buluştuğu yerde, bir ucu Çıralı’ya uzanan Olimpos Koyu, sessiz, sakin, huzur ve doğayla iç içe bir yaşamı tercih eden gezginlerin uğrak noktası.

1980’lerden itibaren doğayla baş başa tatil yapılabilecek yer arayışında olan sırt çantalı ve çevre dostu seyahat severlerin ilgi gösterdiği Olimpos, bu ilgiyle birlikte turizmde alternatif bir destinasyon olarak öne çıkmaya başladı.

Plajın biraz arka taraflarında ise göletlerin denize karıştığı bir yer var. Burada su çok daha soğuk. Olimpos Sahili’ndeki deniz, dağlardan gelen suyun hayat verdiği Olimpos Çayı’nın birleşim yerinde olduğundan deniz suyu sıcaklığı diğer bölgelere göre daha serin.

Eğer kano kiralama imkanınız, şnorkel veya paletiniz varsa Olimpos Plajı'nın sağındaki kıyıları takip ederseniz muhteşem kristal meralığında kayalık alanda yüzebilirsiniz.

Hemen yukarıdaki sırtta ise Olimpos surlarının kalıntıları var. Oraya kadar tırmanırsanız Olimpos Koyu’nun manzarasının karşısında büyülenebilirisiniz.

Olimpos Sahili, Deliktaş denilen noktadan itibaren Çıralı‘dan ayrılıyor. Aynı sahil şeridinde yer alan iki farklı yerleşimden Olimpos Kumluca’da, Çıralı ise Kemer sınırlarına dahil. Sahilin Çıralı tarafında deniz kaplumbağalarının koruma altına alınan yuvalanma bölgeleri var.

Çıralı Plajı

Sahil şeridine ait bir çok görseli sizin için derledik.

Çıralı'da Ne Yapılır ?

Çıralı'da yapabileceğiniz diğer aktiviteler.

OLYMPOS

Antik kent hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

TEKNE TURU

Her gün düzeli olarak yapılan tekne turları hakkında bilgi sahibi olmak için;

CARETTA CARETTA

Çıralı ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Shopping Basket
ŞİMDİ ARA