Ulupınar

- Şelaleler ve Restoranlar -

antalya-ulupınar-4k-fotograf

Ulupınar Hakkında

Çıralı - Ulupınar arasındaki mesafe araç ile 8-10 km arasında değişmektedir. Ulupınar köyü adını, doğal kaynak suları ile almıştır.

Tertemiz, berrak, buz gibi bir suya sahip olmakla birlikte Çıralı’nın ve birkaç bölge köyünde içme suyunu karşılamaktadır.

Ulupınar adı iki kelimenin birleşiminden türemiştir. Ulu büyük devasa anlamına gelmektedir, pınar ise sade berrak kaynak suyu anlamına gelmektedir. Her iki kelimenin birleşiminden ise büyük berrak kaynak suyu anlamına gelen " Ulupınar " adı oluşmuştur.

Ulupınar köyünün kaynak suyunun aktığı derelerden birinin yanına kurulu 40 - 50 yıllık su değirmeni ise görülmeye değer bir güzelliktir.

Yerli ve yabancı turistlerin yürüyüş yolu olarak kullandıkları Ulupınar-Çıralı patikası doğa yürüyüşçülerin uğrak yeridir.

Yürüyüş yolundaki; asırlık çınarlar, yosun tutmuş kayalar, travertenler sizlere eşlik etmektedir.

Ulupınar’ın kaynak suyu sayesinde, bölgede birçok alabalık çiftliği ve restoranı bulunmaktadır.

Ulupınar köyü Antalya – Kumluca karayolu üzerinde, Kemer’i geçtikten sonra, Çıralı Sapağı’na gelmeden 3 km önceki yerleşim yeridir.

Anayoldan içeri girdiğiniz andan itibaren eşsiz çam kokusu sizleri büyüleyecektir. Torosların zirvesinden gelen buz gibi su çam ağaçları ile birlikte size eşlik edecektir.

Bu ortamdaki restoranlar şelalelerin ve derelerin üzerinde sizlere hizmet vermektedir.

Balık çiftliklerinde, gelen konukların rahat etmesi için tasarlanmış restoranlar, gün boyu alabalık servisi yapabiliyor. Akdeniz mutfağının tüm güzelliklerini bulabilmek mümkün.

Balıkla arası iyi olmayanlar da üzülmesinler, doğu bölgelerimize özgü tatları, kebap çeşitleri, lahmacun çeşitlerini de bulabilmek mümkün elbette. Ne yenirse yensin, yemeğin yanında farklı lezzetteki yoğurtlardan yapılmış üzeri köpük dolu buz gibi ayran ve yemeğin ardından Türk kahvesi mutlaka içilmeli.

Bir başka alternatif daha var bu balık çiftliklerinde, balık avlamayı sevenler arzu ettikleri takdirde bu imkâna da sahipler. Çiftlikten kiralanacak bir olta ile gün boyu balık avlamak hatta avlanan balıkları pişirip yemek de mümkün.

Bu da balık avlamayı hobi edinmiş yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Ulupınar ve oralara kurulmuş balık çiftlikleri, sizlerde saklı bir cennet izlenimi bırakacaktır.

Ulupınar

Bölgeye ait fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Çıralı'da Ne Yapılır ?

Çıralı'da yapabileceğiniz diğer aktiviteler.

YEME - İÇME

Pansiyonumuz ve Çıralı çevresindeki restoran ve cafelerin detaylı listesi.

YÜRÜYÜŞ TURU

Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş turları ve rotaları hakkında bilgi almak için ;

BİSİKLET TURU

Gruplar halinde yapılan bisiklet turları hakkında bilgi almak için ;

Shopping Basket
ŞİMDİ ARA